Talib Kweli
W weekend 19-20 lipca 2008 roku na wrocławskich Polach Marsowych odbył się Wrocław 2012 Festiwal. Było to największe plenerowe wydarzenie poświęcone brzmieniom reggae, hip-hop i dancehall w historii Polski.
Dwudniowy festiwal stanowił jedno z głównych wydarzeń kulturalnego programu, towarzyszącego Wrocławiowi w przygotowaniach do organizacji mistrzostw EURO 2012. Podczas imprezy wystąpili uznani zagraniczni i polscy reprezentanci imprezowych „czarnych brzmień”.
Przed festiwalem odbyły się konferencje prasowe z artystami, m.in. z Talibem Kweli. Kompleksowo odpowiadaliśmy za organizację konferencji.
Wrocław 2012 Festiwal odbył się na Polach Marsowych na terenie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu (ul. Paderewskiego 35).
Zdobyć jednocześnie szacunek męskiej publiczności, niesamowitą sympatię płci pięknej, niezmiernie wielkie uznanie u krytyków oraz wymierny sukces komercyjny – to osiągnięcie, które udaje się tylko nielicznym. Talib Kweli, jedna z głównych gwiazd Wrocław 2012 Festival, osiągnął to wszystko, tworząc w jakże „niszowym” w dzisiejszych realiach gatunku „zaangażowanego hip-hopu”. Międzynarodowa popularność oraz poważanie artysty to dowód na to, że ambitna lirycznie i muzycznie twórczość ma wciąż potencjał, by porywać tłumy.
Artysta kontynuuje tradycję nagrywania pozytywnego, ambitnego rapu, zapoczątkowaną na przełomie lat 80. i 90. przez takie formacje, jak A Tribe Called Quest, De La Soul czy Jungle Brothers. Stale związany z nowojorskim Brooklynem emce zelektryzował hiphopową scenę pod koniec lat 90. serią gościnnych występów w nagraniach artystów związanych z legendarną dziś wytwórnią Rawkus Records. Szczególnie bliska współpraca nawiązana z raperem Mos Defem oraz producentem Hi-Tekiem zaowocowała nagraniem z każdym z nich albumów, odpowiednio pod szyldem Black Star (1998) i Reflection Eternal (2000). Na obu krążkach Kweli objawił się jako wyjątkowo utalentowany emce, który charakterystycznym, łagodnym głosem stanowczo wypowiada zmuszające do myślenia prawdy. Mimo iż w jego tekstach nie brakowało wątków afrocentrycznych, zjednał sobie olbrzymi szacunek także białej publiczności, która także doceniła poetycki potencjał dojrzałej twórczości Nowojorczyka.
Premiera pierwszego solowego albumu BKMC (Brooklyn MC) odbyła się w 2002 r. Podobnie jak poprzednie nagrania z Mos Defem i Hi-Tekiem, także i w pełni autorskie kompozycje Kweliego urzekły jego dotychczasowych fanów i jeszcze mocniej rozszerzyły audytorium sympatyków talentu Taliba. Szczególnie dobrze oceniono „Quality” z 2002 r., na którym znalazł się największy dotychczasowy przebój artysty – wyprodukowany przez Kanyego Westa „Get By”.
Od czasu premiery albumu „Train of Thought” Reflection Eternal (2000) Kweli jest jednym z najczęściej zapraszanych do gościnnych występów artystów na współczesnej scenie muzycznej. Liczba jego zwrotek, które pojawiły się u zaprzyjaźnionych wykonawców, spokojnie przekracza setkę. Za każdym razem gościnny występ Taliba emanuje świeżością, niesamowitym polotem i zapada w pamięci słuchacza. W pierwszych etapach kariery Kweli nagrywał przede wszystkim z podobnymi podziemnymi artystami, obecnie równie często pojawia się u boku takich gigantów sceny rap, jak Jay-Z, Ludacris, The Game czy KRS-One. Stale współpracuje także z przedstawicielami świata r&b, jak Mary J. Blige, Erykah Badu czy Justin Timberlake.
Kweli jest także jednym z najczęściej koncertujących raperów. Jego show to połączenie wielkiej charyzmy, inspirujących tekstów, wyjątkowo przyjemnych w odbiorze podkładów muzycznych oraz talentu do nawiązywania niesamowitego kontaktu z publicznością. Z pewnością wszystkie te elementy będzie można odczuć podczas pierwszego i jedynego w Polsce występu Taliba Kweli 19 lipca 2008 r. podczas Wrocław 2012 Festival.